Starość aksolotla

Książkowe wydanie Starość aksolotla, głośnego e-booka autorstwa Jacka Dukaja, jednego z najlepszych pisarzy fantastycznych w Polsce. Powieść zainspirowała autorów serialu Netflixa, Into the Night.

Powieść została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 na portalu literackim lubimyczytać.pl w kategorii science-fiction. Dukaj roztacza przed czytelnikami wizję postapokaliptycznej Ziemi, na której po kosmicznej katastrofie nie ostało się żadne życie. Jedynymi ocalałymi są nieliczni szczęśliwcy, którym udało się przekopiować scyfryzowaną świadomość w hardware. Na wyczyszczonej z organizmów białkowych planecie tworzy się od nowa cywilizacja, ludzkość od podstaw kładzie podwaliny pod nowy ustrój świata. Podzieleni na gildie, klany i kasty członkowie nowego społeczeństwa mierzą się z wyzwaniami, których ludzkość jeszcze na swojej drodze nie napotkała. Zamknięci w stalowych ciałach mechów i seksbotów próbują na nowo odnaleźć utracone człowieczeństwo i dojrzeć jako gatunek.

Aksolotl to larwalna forma zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Przez całe życie pozostaje “niedojrzały”, a jednak jest w stanie się rozmnażać. Ludzkość w powieści Jacka Dukaja jest takim właśnie stworzeniem.

Koniec świata czytelnik obserwuje oczami Grzesia, przed katastrofą pracującego jako technik w polskiej firmie IT. Oprócz niego katastrofę przetrwali głównie gracze komputerowi, którzy najczęściej mieli dostęp do prototypowego urządzenia umożliwiającego przeniesienie świadomości do świata wirtualnego. Grupują się w gildie i alianse, oparte na systemach znanych im z gier. Umiejętności i doświadczenie Grzesia sprawiają, że każdy sojusz pragnie mieć go po swojej stronie barykady.

Książka Dukaja to obowiązkowa pozycja dla geeków, niebędąca jednak czysto rozrywkową powieścią. Autor stawia pytania na temat natury człowieczeństwa, tego, co nas definiuje: czy pozbawieni fizycznych ciał, snów, potrzeb fizjologicznych i możliwości odczuwania przyjemności fizycznych nadal pozostaniemy ludźmi? Powrót do dawnego świata, w którym królowało białkowe życie jest niemożliwy. Czy zatem Grześ i pozostali ocaleńcy nadal mogą nazywać się ludźmi?

Jacek Dukaj urodził się 30 lipca 1974 roku w Tarnowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował tekstem Złota galera, opublikowanym w 1990 roku w miesięczniku Fantastyka. Książkowym debiutem była powieść Xavras Wyżryn.

Dukaj pisuje głównie science-fiction, ale w jego dorobku znajdziemy także książki fantasy, historie alternatywne oraz rozmaite felietony, recenzje, eseje i artykuły. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – jego książki doczekały się przekładu na język angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, słowacki, macedoński i węgierski – a także najczęściej nagradzanych.

W 2003 roku Katdera, animacja Tomasza Bagińskiego, zrealizowana na podstawie opowiadania Dukaja, została nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Man obraz autorstwa freepik - www.freepik.com